Dyskopatia

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa jest dyskopatia czyli choroba krążka międzykręgowego.
W miarę upływu czasu krążek międzykręgowy ulega zmianom degeneracyjnym,maleje jego stopień uwodnienia,dochodzi do zmian sprężystości.
Ustawiczne obciążanie kręgosłupa,siedzący tryb pracy i odpoczynku,osłabiony aparat więzadłowy i mięśniowy kręgosłupa,wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych- to wszystko przyczynia się do przemieszczenia zniszczonej części krążka międzykręgowego(jądra miażdżystego)- dyskopatii.
Fragmenty krążka międzykręgowego mogą wpuklać się do kanału kręgowego i powodować ucisk struktur nerwowych tam przebiegających.Mogą też przemieszczać się bocznie,powodując uciski na korzenie nerwowe.
Nieleczona dyskopatia postępuje,występująca w odcinku L-S może doprowadzić nawet do niedowładu kończyn dolnych(zaburzenie czucia, osłabienie siły mięśniowej,opadanie stopy,utrudnione oddawanie moczu) Leczenie dyskopatii najlepiej rozpocząć jak najwcześniej,nie należy lekceważyć pierwszych objawów bólowych.W przypadku ich wystąpienia należy zgłosić się do rehabilitanta,który sam pomoże, bądź odpowiednio pokieruje pacjenta.

Leczenie dyskopatii


Efekt rehabilitacji dyskopatii zależy od stopnia zaawansowania zmian chorobowych.
Duże znaczenie ma profilaktyka bólu poprzez wyrobienie nawyku prawidłowej postawy,uprawianie dobranej indywidualnie formy ruchu, przebywanie wśród przyrody, odpoczynek psychiczny.
Celem wczesnej rehabilitacji jest eliminacja lub zmniejszenie bólu, rozluźnienie napiętych mięśni, odciążenie kręgosłupa.
Poprzez ćwiczenia specjalne w dyskopatii :McKenzie,NEURAC stopniowo wzmacniamy mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa i poprawiamy jego ruchomość.
Masaż klasyczny leczniczy i naświetlanie lampą Sollux przyspieszą efekt powrotu do zdrowia.Przyjdź do nas, nie zwlekaj.